Věk pro kolonoskopii: Jak často a kdy začít

Věk pro kolonoskopii: Jak často a kdy začít

Proč je kolonoskopie důležitá?

Když se zmíním kolonoskopie, mnoho z nás automaticky zavrtí hlavou. Ale co kdybychom to viděli jinak? Kolonoskopie není jen o nepříjemném přípravku a několika hodinách v nemocnici. Je to o zachraňování životů a preventivní péči. Kolorektální karcinom, kterému se lze často vyhnout právě díky včasné kolonoskopii, je třetím nejčastějším typem rakoviny na světě. Způsobuje tisíce úmrtí ročně, kterým by se dalo předejít.

Tato procedura umožňuje lékařům vidět vnitřek vašeho tlustého střeva a identifikovat abnormální oblasti, které by mohly vyžadovat další vyšetřování nebo léčbu. Může odhalit polypy, které jsou často předstupněm k rakovině. Ne všechny polypy se promění v rakovinu, ale odstraněním těch, které by mohly, se dramaticky snižuje riziko vzniku kolorektálního karcinomu.

Kdy podstoupit první kolonoskopii?

Tradičně se doporučovalo zahájit pravidelné kolonoskopie ve věku 50 let. V posledních letech však došlo k posunu a nyní se čím dál častěji doporučuje začínat již ve 45 letech. Toto doporučení vychází z pozorování, že incidence kolorektálního karcinomu roste u mladších věkových skupin.

Mimo standardního věku existují specifické případy, kdy je vhodné začít s kolonoskopiemi dříve. Pokud máte v rodině historii kolorektálního karcinomu nebo určité genetické syndromy spojené s vyšším rizikem, vaši lékaři mohou doporučit zahájit screening dříve. Stejně tak, pokud máte dlouhodobé střevní problémy, jako je chronická zánětlivá střevní nemoc, může být důvod začít dříve.

Jak se připravit na kolonoskopii

Příprava na kolonoskopii je částí, kterou mnozí považují za nejméně příjemnou. Aby byly výsledky vyšetření co nejpresnější, je nutné, abyste měli čisté tlusté střevo. To znamená dodržet dietu s nízkým obsahem vlákniny několik dní před zákrokem a den předem vypít přípravek, který vyčistí vaše střeva. Ano, není to nic příjemného, ale je to klíčové pro úspěšnost celého vyšetření.

Můj tip? Nalézat v této přípravě něco pozitivního. Někteří lidé berou tento proces jako reset svého těla. A abyste to zvládli co nejlépe, připravte si doma pohodlné prostředí, zajistěte si dostatek tekutin a lehké jídlo, které můžete jíst.

Co očekávat během a po kolonoskopii

Během samotného zákroku budete pravděpodobně pod sedací, takže ho nebudete vnímat. Po probuzení můžete pociťovat mírný diskomfort nebo nafouklé břicho, ale to by mělo rychle odeznít. Lékaři mohou během zákroku odstranit polypy a poslat je na biopsii, abyste zjistili, zda nejsou rakovinné. A je to právě výsledek této biopsie, který určuje, kdy budete potřebovat další kolonoskopii.

Existují různé intervence pro pravidelné kolonoskopie založené na vašich individuálních rizicích a předešlých výsledcích. Někomu stačí opakovat vyšetření každých 10 let, zatímco jiní, s vyššími riziky nebo odstraněnými polypy, mohou potřebovat častější kontrolu.